U kampanjama za predsedničke izbore može se reći da su partijske konvencije i debate dva najvažnija događaja za kandidate. To su događaji koje gleda šira publika, prenose ih sve glavne televizije i prilika su da birači vide šta mogu da očekuju od kandidata na izborima. Partijske konvencije služe da predstave kandidata pred publikom u najboljem svetu, uz dobro poznate ličnosti iz partije, ili one koji bi to mogli da postanu, koji su tu da pokažu jedinstvo u partiji i da kažu iz kog razloga misle da je baš njihov kandidat najbolji izbor u novembru. S druge strane, debate između kandidata služe kako bi se kandidati suočili jedan sa drugim i u direktnom duelu pokazali da su bolji od druge opcije. Za prve poznate debate između političkih kandidata u SAD uzimaju se čuvene Linkoln-Daglas debate tokom 1858. kada je u gradovima širom Ilinoisa održano čak sedam debata licem u lice između tadašnjeg senatora Stivena Daglasa i zvezde u usponu novoformirane Republikanske partije Abrahama Linkolna koji su se takmičili za senatorsko mesto u Ilinoisu. Daglas je pobedio na tim izborima, ali se danas veruje da su debate pomogle Linkolnu u njegovoj uspešnoj predsedničkoj kampanji 1860. godine.

Prva moderna predsednička debata održana je 1960. između senatora Džona F. Kenedija iz Masačusetsa i potpredsednika Ričarda Niksona. Dvojica kandidata suočila su se četiri puta i dali biračima priliku da prvi put vide i čuju svoje kandidate u međusobnom susretu. Stav većine koji su slušali prvu debatu na radiju bio je da je pobedio Nikson, ali oni koji su gledali na TV-u su smatrali Kenedija pobednikom zbog Niksonovog bledog i nervoznog izgleda. Sledeći put predsedničke debate su održane 1976. i od tada se održavaju pred svake predsedničke izbore, a kandidati se maksimalno pripremaju za tu priliku, kako za ono šta će reći, tako i za to kako će izgledati. Od 2000. je praksa da se održe tri predsedničke i jedna potpredsednička debata što će biti slučaj i ove godine.

Kada je debata i ko je moderator?

U noći između utorka i srede u 03:00 po našem vremenu i 21:00 po lokalnom vremenu na Univerzitetu Kejs Vestern Rizerv (Case Western Reserve University) u Klivlendu, Ohajo, održaće se dugo očekivana debata između predsedničkih kandidata – aktuelnog predsednika Donalda Trampa i njegovog protivkandidata, bivšeg potpredsednika Džoa Bajdena. Od tri debate prva se uvek smatra najvažnijom jer je to uglavnom debata koju gleda najviše ljudi, a i prosto, ne postoji druga prilika za prvi utisak.

Moderator debate biće iskusni novinar Foks Njuza Kris Volas, voditelj tok-šoua Fox Njuz Sandej. Iako Foks Njuz generalno važi za televiziju naklonjenu republikancima, Volas je dugogodišnji registrovani demokrata, ali je rekao da je glasao za kandidate obe partije u prošlosti. Bio je moderator treće predsedničke debate 2016. i dobio je pohvale za način na koji je upravljao debatom. Neki su ga čak proglasili i pravim pobednikom debate. Ima dugogodišnje iskustvo u praćenju političkih kampanja još od 1980. na koje se osvrnuo u svojoj pripremi za debatu pre 4 godine, prikazujući između ostalog i momenat sa Republikanske nacionalne konvencije 1988. kada je sreo dobro poznato lice – biznismena Donalda Trampa. Ove godine imao je priliku da intervjuiše Džoa Bajdena koji je intervju završio jednim od svojih karakterističnih gafova, a u julu je imao i duži intervju sa predsednikom Trampom koji je takođe imao svojih momenata. Volas je svakako poznat kao neko ko postavlja teža pitanja svima i treba očekivati da tako bude i večeras. On sam je rekao da će najbolje biti ako bude nevidljiv i da neće biti fekt-čeker, već da to treba da budu kandidati jedan drugom.

Sami kandidati se različito pripremaju. Bajden par dana nije držao gotovo nikakve skupove i fokusirao se na pripremu za debatu dok je Tramp bio u punoj brzini održavši više skupova i mnoge druge aktivnosti, rekavši i da se za debatu priprema i odgovarajući na teška pitanja novinara koja Bajden ne dobija na svojim konferencijama. Ipak, ni Tramp u ponedeljak nije imao aktivnosti u kampanji verovatno zarad bolje pripreme. Takođe, neki analitičari smatraju da je Tramp napravio grešku time što je prozivao Bajdena zbog toga da je „pospan“ i da „ne zna gde se nalazi“ tako smanjujući očekivanja od svog protivkandidata kod publike. Debata će trajati 90 minuta, imaće 6 segmenata od po 15 i neće biti reklama. Teme će biti Vrhovni sud, pandemija COVID-19, glasanje, rasna nejednakost i nasilje, ekonomija i uspesi i neuspesi obojice kandidata.

Na šta obratiti pažnju?

Par stvari će definitivno biti centralne. Prvenstveno, koliko će kandidati lično napadati jedan drugog. Pogotovu je ovo važno imajući u vidu da su svoje kampanje i konvencije proveli napadajući jedan drugog na temu ko je sposoban za predsedničku dužnost. Takođe, oba kandidata se suočavaju sa još nekim optužbama, Tramp vezano za njegovo (ne)plaćanje poreza, a Bajden zbog sumnjivih radnji njegovog sina u Ukrajini i drugim zemljama. Za očekivati je da ako jedna od ove dve teme bude pokrenuta, da će biti i druga.

Još jedna od stvari na koju treba obratiti pažnju jeste i pitanje integriteta izbora s obzirom na kontroverzne tvrdnje Trampa i ljudi iz Bajdenovog kruga vezano za prihvatanje rezultata izbora i miran transfer vlasti. Sigurno je da će tu biti pokrenuto i pitanje glasanja poštom.

Takođe, jedno od pitanja će sigurno biti i Vrhovni sud i Trampova nominacija sudije Ejmi Koni Baret za tu poziciju koja je odmah kritikovana od strane demokrata, najviše od lidera demokrata u Senatu Čaka Šumera i samog Bajdena. Tu će sigurno Bajden pokušati da poentira na temu zdravstva i ljudskih prava zbog toga što se sudija Baret smatra konzervativnom po tim pitanjima.

Možemo očekivati i kritike Bajdena na temu Trampovog odgovora na COVID-19, Trampovo isticanje ekonomije kao svog najvećeg aduta, kao i sudar po pitanju rasizma i nasilja u kome će obojica morati da se brane: Tramp od optužbi da je rasista i Bajden da ne osuđuje dovoljno nasilje na protestima. Predsedničke debate su za one koji prate američku politiku nešto kao Superboul ili finale NBA lige tako da treba očekivati spektakl i ovaj put, iako će, usled pandemije uslovi biti malo drugačiji. Prenos bi trebalo da počne noćas u 03:00, a debata će moći da se gleda uživo i na Jutjubu.


Nikola Milinković