Proteklih dana u okviru izborne kampanje sadašnji predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp posetio je Mičigen i Viskonsin, a u petak je red došao i na Minesotu. Na aerodromu u gradu Bemidji, Donald Tramp se obratio okupljenima a njegov govor bio je usmeren na pitanje izbeglica i bezbednosti u Minesoti.

Prema njegovim rečima, Bajdenova pobeda na novembarskim izborima značila bi izuzetno veliko povećanje broja izbeglica u ovoj saveznoj državi, ali i njeno pretvaranje u izbeglički kamp. Iako je Minesota jedna od država sa najvećim brojem građana somalijske nacionalnosti(43 000 Somalijaca živi u Minesoti), Tramp je pohvalio njihovu deportaciju karakterišući ih kao kriminalce i ekstremiste, ističući kako su građani Minesote i njihove porodice sada bezbedniji nego pre.

Predsednik Amerike pohvalio je i dosadašnji rad njegove administracije, istakavši da ona drži kriminalce, teroriste i ekstremiste van američkog tla. Ukoliko bi Bajden pobedio, prema Donaldu Trampu, to bi značilo otvaranje vrata izbeglicama iz džihadističkih regiona kao što su Jemen i Somalija. Takođe, članicu Predstavničkog doma, Ilhan Omar(Illhan Abdullahi Omar) nazvao je ekstremistom, pitajući se kako je uopšte uspela da pobedi na izborima. Predstavljajući Demokratsku partiju kao partiju radikalnih levičara, Tramp je rekao je da je njegov protivkandidat Džozef Bajden pod njihovim uticajem i da će odluke koje on bude donosio ukoliko postane predsednik biti pogubne za Ameriku.

Tramp se osvrnuo i na proteste koji su se odvijali usled ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda a koji su krenulli u Mineapolisu. Tramp je proteste i ranije nazivao nasilnim i bespotrebnim, a tokom obraćanja u Minesoti je sa podsmehom govorio o raspuštanju policijske uprave, navodeći kao loše primere Portland i Čikago.

Svoj politički miting Tramp je nazvao „ mirnim protestima” ismevajući one opštine koje su dozvoljavale demonstrantima da se okupe iako su na snazi bile mere o poštovanju socijalne distance usled pandemije korona virusa u Americi. Međutim, veliki broj okupljenih koji su došli da pruže Trampu podršku u petak nisu nosili maske niti su poštovali pravila o udaljenosti.

Republikanski predsednički kandidati nisu pobedili u Minesoti skoro 50 godina, te bi Trampova pobeda u ovoj saveznoj državi mogla znatno da utiče na izborne rezultate i u državama poput Viskonsina, Mičigena i Pensilvanije. Ostaje da vidimo da li će Trampova tvrdnja da je on “zid između američkog sna i haosa” u Minesoti uroditi plodom i obezbediti mu pobedu u ovoj saveznoj državi.


Miljana Jovanović