Američki predsednik Donald Tramp napustio je svoju raniju odluku da zabrani TikTok i složio se sa time da Majkrosoft kupi ogranak TikToka za američko tržište (uz tržišta Kanade, Australije i Novog Zelanda). Međutim, kako prenosi N1 američki predsednik je insistirao da kupovina mora biti obavljena u roku od 45 dana. Podsetimo se, pre samo nekoliko dana zapretio je zabranom TikToka usled zabrinutosti da aplikacija kineske kompanije navodno ugrožava nacionalnu bezbednost SAD. Ipak, sada je Tramp izjavio da je imao odličan razgovor sa predsednikom Majkrosofta Satjom Nadelom oko kupovine aplikacije TikTok koja je u vlasništvu kineske kompanije BajtDens (ByteDance). O TikToku kao bezbednosnoj pretnji nije govorio samo Tramp, već i pojedine demokrate, uključujući i uticajnog senatora Čaka Šumera. Ni ova odluka ne znači da je TikTok siguran s obzirom da je Tramp najavio da će aplikacija biti zabranjena ako do 15. septembra ne bude došlo do dogovora o kupovini.

Pored vremenskog roka za kupovinu aplikacije, Tramp je na konferenciji u ponedeljak takođe rekao da očekuje da i Vlada SAD dobije određeni deo novca u sklopu ugovora o kupovini TikToka. Takav stav je temeljio na činjenici da je upravo Vlada, tačnije njen Departman za finansije (Department of Tresaury), ta koja odobrava da Majkrosoft kupi TikTok i, samim tim, omogućava postojanje aplikacije. Kako prenosi Financial Times još nije jasno na koji način će vlada dobiti željeni udeo u dogovoru. Međutim, Majkrosoft je na svom kompanijskom blogu naveo da u potpunosti ceni važnost iznete zabrinutosti predsednika i da su posvećeni bezbednosnoj proveri TikToka, kao i davanju prikladnih finansijskih benefita Sjedinjenim Državama. Takođe je u saopštenju navedeno da Majkrosoft jako ceni uključenost predsednika i Vlade SAD u dogovor.

Kritičari zahteva za davanjem udela u dogovoru Vladi SAD navode da nije prirodno da se Vlada na taj način meša u sporazume između privatnih kompanija. Dirbol Džordan (Dearball Jordan) sa BBC-ja kaže da takav uslov deluje kao neka vrsta mafijaškog ucenjivanja i da je Tramp kompaniji BajtDens jednostavno dao ponudu koju ne mogu da odbiju. Prosto, ukoliko ne prodaju svoj deo Majkrosoftu, Tramp će zabraniti njihovu aplikaciju. Džordan takođe kaže da je moguće da je ovo neka vrsta povraćaja američkim kompanijama koje su se ranije žalile da je Kina krala njihovu intelektualnu svojinu. Urednici Fajnenšal Tajmsa povodom situacije oko TikToka takođe pišu da je deljenje i bifurkacija interneta ne samo neizbežna budućnost, već i realnost koja se sada dešava navodeći i raniju situaciju sa Huavejom i 5G mrežom, ali i kineske zabrane i restrikcije za američke kompanije poput Gugla i Fejsbuka.

Kako prenosi Glas Amerike državni sekretar Majk Pompeo rekao je da će u narednim danima predsednik Tramp preduzeti akciju i povodom drugih kineskih kompanija i ispitati njihovu povezanost sa Komunističkom partijom Kine. Takođe, nekoliko republikanskih senatora, poput Džona Kornina iz Teksasa i Lindzija Grejema iz Južne Karoline, istakli su da je situacija u kojoj bi Majkrosoft kupio TikTok bila win-win situacija. Smatraju da u tom slučaju više ne bi bilo opasnosti da Kineska komunistička partija dođe do podataka o američkim građanima, a konkurencija bi se održala živom. I senatori i predsednik su sigurno imali u glavi i podatak da TikTok koristi oko 100 miliona Amerikanaca, među kojima i mnogo mladih koji bi ove godine mogli da izađu na izbore.


Nikola Milinković