Američki predsednik Donald Tramp planira da naredne subote (11. jula) održi veliki miting u Nju Hempširu. Skup Trampovih pristalica zakazan je za večernje časove, u hangaru aerodroma u Portsmutu. Organizatori imaju u planu da deo publike rasporede unutar samog hangara, dok će se u zavisnosti od broja prisutnih, ostatak pristalica smestiti na otvorenom prostoru ispred objekta.

Informaciju je potvrdio portparol Trampovog tima koji vodi kampanju za izbore 2020, Hogan Gidli, uz nadu da će mnogo „slobodoljubivih patriota“ prisustvovati nastavku Trampove kampanje. Gidli dodaje da će tom prilikom biti obezbeđen „dovoljan pristup dezinfekcionim sredstvima“, a okupljeni se „snažno ohrabruju da nose“ zaštitne maske, koje će se deliti na ulazu.

Objava plasirana u javnost tokom vikenda izazvala je brojne kontroverze, naročito u svetlu trenutne epidemiološke situacije u SAD, kao i Trampovog skorašnjeg debakla na skupu u Talsi (Oklahoma).

Skup u Talsi, kojim je Tramp planirao da se posle dužeg vremena vrati u aktivnu kampanju pred svojim pristalicama prošao je neobično loše, i to ne samo u pogledu rekordno niske posećenosti. Deo kampanjskog osoblja testiran je pozitivno na virus korona, da bi Tramp nakon svega glavni teret neuspeha svalio na medije koji su zauzeli oštar stav prema održavanju sličnih masovnih okupljanja.

Financial Times podseća da je objava o održavanju predizbornog relija u Portsmautu usledila nedugo nakon priznanja država Sunčanog pojasa, koje prethodnih dana doživljavaju znatan porast broja obolelih od virusa korona, da su previše rano krenule u otvaranje. Zabrinjava i predviđanje da bi zbog praznika povodom Dana nezavisnosti, te trodnevnog odmora, moglo doći do dodatnog opterećivanja zdravstvenog sistema. I dok pojedini demokratski političari u državama poput Arizone, Floride, Teksasa i Džoržije krive političke odluke za novonastalu situaciju, neki Republikanci taj bagaž ostavljaju građanima koji su nastavili svoja „druženja kao da virus ne postoji“.

U datim okolnostima, jasno se ističe razlika u pogledu načina vođenja kampanje između kandidata dve partije.

S jedne strane, Tramp na sve načine pokušava da vrati u igru masovne skupove, kao jedno od sredstava za oporavak kampanje koja polako zapada u ćorsokak, između ostalog zbog načina rukovođenja pandemijom, ali i odnosa prema antirasističkim protestima koji su obeležili nedelje za nama. Independent predsednikovo raspoloženje karakteriše kao fragilno, što je posledica opadajućeg poverenja američkih građana.

Nasuprot tome, demokratska kampanja vodi se mahom putem informacionih tehnologija. Štaviše, nedavno je doneta odluka da se i Demokratska nacionalna konvencija u Milvokiju održi u redukovanom obimu, uz virtualno uključenje dela učesnika. Sam Bajden obraća se pristalicama posredstvom video materijala, kritikujući Trampov pristup „lice u lice“, a ankete pokazuju da izborni skor demokrata ne trpi previše zbog toga.


Nikola Lukić