Džozef „Džo“ Robinet Bajden Mlađi, kandidat u ime Demokratske partije, viđen je kao pobednik ovogodišnjih predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) objavili su juče skoro svi pouzdani mediji (kao što su Rojters, Foks njuz, Si-En-En, Asošijejted pres).

Medijskim predviđanjem pobede u saveznoj državi u kojoj je rođen (Pensilvanija), Bajden je prvi prešao granicu od 270 delegata koje su mu dodelile savezne države. Trenutno ih ima 290, dok aktuelni predsednik SAD Donald Tramp, republikanac, ima 76 manje, javlja Asošijejted pres. Treba reći da ovo nisu zvanični rezultati (koji su još u fazi brojanja), već su ovo predviđanja pomenutih medija koja su, uglavnom, na uzorku sada već preko 90 odsto prebrojanih glasova. Praksa potvrđuje da su pomenute projekcije izuzetno pouzdane i da ne treba očekivati značajnije promene, uključujući i sam ishod izbora.

Sedamdesetsedmogodišnji demokrata objavio je juče na tviteru, u opisu video-zapisa da mu je čast što su ga Amerikanci izabrali da vodi njihovu zemlju. „Težak posao je pred nama, ali vam obećavam: Biću predsednik svih Amerikanaca — bez obzira da li ste glasali za mene ili ne“, saopštio je Bajden. On je dodao da će zadržati poverenje koje su mu građani Sjedinjenih Država ukazali. Bajden je time postao najstariji predsednik koji je izabran u povesti SAD.

Novi potpredsednik SAD će biti Kamala Haris (56). Ona će biti prva žena i prva osoba tamnije puti koja će biti u samom vrhu izvršne vlasti. Čuvši da su njen parnjak i ona pobedili, Haris je na tviteru istakla da su ovi izbori daleko veći od Bajdena ili nje. „Radi se o duši Amerike i našoj spremnosti da se borimo za nju“, navela je Haris. Ona je konstatovala da je pred njima mnogo posla tako da što pre treba početi.

Ona je u toku dana i pozvala Džoa Bajdena čestitavši mu rečima: „Uspeli smo. Uspeli smo, Džo. Postaćeš naredni predsednik Sjedinjenih Država.“

Bajden i Haris su takođe istovremeno promenili opise profila na društvenim mrežama. Sada im piše da su „izabrani“ predsednik, odnosno potpredsednik.

Ovim bi trebalo da je okončana izborna drama izazvana brojanjem glasova koja traje od utorka uveče. Međutim…

Tramp najavio nastavak bitke pravnim sredstvima

Branilac funkcije predsednika na ovim izborima — koji će, po svemu sudeći postati prvi još od 1992. godine i Džordža Buša Starijeg koji nije uspeo da odbrani funkciju šefa države protiv Bila Klintona — osporio je legitimnost izbora. „Osim u Pensilvaniji, na početku (Tramp) je vodio i u Viskonsinu i u Mičigenu (koji su otišli Bajdenu još i ranije) sve dok nisu pristigli glasovi poslati poštom, pri čemu su mnogi od tih glasačkih listića stigli posle izbora“, piše Politika, „u tome američki lider vidi prevaru, pa njegovi advokati traže od sudova da ponište ove glasačke listiće.“ Trenutno su parnice pokrenute u Pensilvaniji, Mičigenu, Nevadi i Džordžiji, navodi ovaj list.

Komentarišući rezultate izbora koje su predvideli mediji, Tramp je ljutito — velikim slovima — napisao na fejsbuku i tviteru: „Pobedio sam na ovim izborima, s velikom razlikom!“ Fejsbuk mu je međutim označio tu objavu (kao i svima koji su pisali o izborima [uključujući i Bajdena i Haris]), dodavši zapis da je Džo Bajden „viđen kao pobednik predsedničkih izbora 2020 u SAD“, s jasno naznačenim izvorima kao što su Rojters, En-I-Pi, Edison i ostali.

Nešto kasnije, aktuelni predsednik SAD se takođe javio na tviteru rečima — ispisanih velikim slovima — da „posmatračima nisu dozvoljeni ulasci u sobi za brojanje“. „Pobedio sam na izborima, imam 71 milion legalnih glasova“, istakao je Tramp. On je dodao da je loše to što su posmatrači sprečeni da prisustvuju i da se to nikada nije dogodilo ranije. „Milioni poštanskih glasačkih listića poslani su ljudima koji ih nikada nisu tražili“, zaključio je Donald Tramp. Inače, Tramp je doista oborio rekord sa najviše glasova (od svih glasača, ne računajući delegate). Taj rekord je držao Barak Obama s približno 69 i po miliona glasova. Međutim, Obamin rekord je oborio i Bajden na ovim izborima jer trenutno ima približno četiri i po miliona glasova više nego njegov republikanski protivnik.

Tramp se docnije na istoj mreži još jedared osvrnuo na broj glasova. „Sedamdeset jedan milion legalnih glasova“, napisao je predsednik SAD, „najviše ikada za branioca predsedničke funkcije“.

„Svi znamo zašto Džozef Bajden, bez dokaza, žuri da se lažno predstavi kao pobednik i zašto njegovi medijski saveznici toliko pokušavaju da mu pomognu: oni ne žele da se vidi istina“, naveo je Tramp u saopštenju za javnosti, prenose Večernje novosti. „On je istakao da su izbori daleko od gotovih i najavio je“, piše pomenuti list, „da će njegov izborni štab početi pravni postupak u vezi s rezultatima na sudu u ponedeljak.“ Kao što se da zaključiti, glavna zamerka branioca predsedničke funkcije je ta da su za Bajdena glasali lažni, preminuli ili oni koji nemaju prava glasa. „Dakle, šta to Bajden krije? Neću se smiriti dok američki građani ne budu dobili pošteno brojanje glasova kao što zaslužuju i što demokratija zahteva“, zaključio je Tramp, a prenose Novosti.

Čestitke sa svih strana sveta

Bajdenu i Haris su čestitali njihove kolege iz Demokratske partije, kao što su bivši američki predsednik Barak Obama (kome je potpredsednik bio upravo Bajden), predsedavajuća donjega doma SAD Nensi Pelosi. U čestitkama se pridružio i republikanski senator iz Jute Mit Romni.

Od svetskih lidera čestitke su uputili i kanadski i britanski premijeri Džastin Trido i Boris Džonson, kao i nemačka kancelarka Angela Merkel i Emanuel Makron, predsednik Francuske.

Od balkanskih političara dobre želje su uputili potpredsednica Vlade Srbije i ministarka Zorana Mihajlović, premijeri Andrej Plenković (Hrvatska) i Avdulah Hoti (privremene prištinske institucije), kao i predsednik Crne Gore Milo Đukanović. Međutim nisu svi iz regiona čestitali Bajdenu. Slovenački premijer Janez Janša čestitao je pre četiri dana prevremeno Donaldu Trampu, piše Beta, prenosi N1 Beograd.

Slavlje: Od Filadelfije do Republike Irske

Pobedu Džoa Bajdena proslavila su tradicionalna uporišta Demokratske partije kao što su gradovi Vašington (Okrug Kolumbija), Njujork, Čikago itd. Slavio je i Majami koji se nalazi u saveznoj državi (Florida) koja je svoje elektore dala Trampu.

Slavilo se i u državi Bajdenovih predaka, u katoličkoj Republici Irskoj, piše Hina, prenosi N1 Beograd. „Bajdenov čukundeda Edvard Blevit odrastao je u Balini, rodnom gradu Mari Robinson — prve irske predsednice“, piše ovaj portal, „Blevit se preselio, zbog nestašice hrane u Irskoj, poznate kao Velika krompirova glad, u Bajdenovo rodno mesto Skranton u Pensilvaniji.“ Uzgred, Bajden će biti tek drugi katolik na čelu SAD, iza Džona Ficdžeralda Kenedija koji takođe ima irske korene.

Nisu se svi obradovali Bajdenovoj pobedi. Politika piše da se Ankara „još nada da će Donald Tramp na kraju ostati u Beloj kući“. Iako je bilo dosta trzavica između predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i Trampa, njihov odnos je bio, može se reći, zadovoljavajuć. Međutim, rane iz prošlih vremena, kada je Bajden bio potpredsednik SAD i kada je bivša američka administracija „odbila da Ankari izruči imama Fetulaha Gulena, optuženog da je pokušao državni udar u Turskoj, pomagala je ‘kurdske teroriste’ u Siriji, kako ih naziva Erdoganova vlast, a odbila je i to da Ankari proda rakete ‘patriot’“. Politika prenosi i ocenu spoljnopolitičkih anatizičara da „ako Bajden pobedi, mi (Turci) ćemo se u stvari suočiti sa trećim mandatom Baraka Obame pošto su oni godinama bili bliski saradnici“.


Luka Totaj