Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država tužilo je u petak saveznu državu Džordžiju zbog paketa novih zakona o glasanju koja su donesena posle prošlogodišnjih izbora, objavljeno je na zvaničnome veb-sajtu ovoga departmana.

Federalni pravobranilac Merik B. Garland je rekao da je pravo glasa za sve građane — koji ispunjavaju uslove za to pravo — „središnji” stub američke demokratije, kao i pravo iz kojega proističu sva ostala druga prava. „Ova tužba je prvi korak od mnogih koje preduzimamo kako bismo obezbedili (1) da svi glasači s pravom glasa mogu glasati; (2) da se prebroje svi zakoniti glasovi i (3) da svaki glasač ima pristup ispravnim informacijama“, dodao je Garland.

Pomoćnik federalnog pravobranioca Kristen Klark je istakla da je zaštita prava glasa svih Amerikanaca „srž zadatka Odeljenja za građanska prava“ pri Ministarstvu pravde. Ona je dodala da će Ministarstvo pravde „koristiti sve alate koje ima na raspolaganju kako bi osiguralo da se svaki građanin koji ispunjava uslove može ubeležiti (u glasačke spiskove), da može glasati i da bude omogućeno da taj listić bude uračunat bez rasne diskriminacije.“ Klark je zaključila da „zakoni usvojeni s rasnom motivisanom svrhom, kao što je Zakon 202 Senata Džordžije, jednostavno nemaju mesta u današnjoj demokratiji.“

Republikanski guverner spomenute države, Brajan Kemp, rekao je za Foks da je tužba politički motivisana. „Budući da se američki narod usprotivio njihovim ekstremnim planovima, Bajdenova administracija naoružava Ministarstvo pravde kako bi im služilo za vlastite ciljeve.“

„Država bresaka“ je jedna od kolebljivijih država što se tiče izbornih trka. Godine 2016. Tramp je savladao Hilari Klinton za približno 211 hiljada glasova (pet odsto), ali je prošle godine izgubio od Džoa Bajdena za nešto manje od 12 hiljada glasova (0,23 posto). Isto tako, na redovnim i posebnim izborima za senatore ove godine, demokrate su odnele obe pobede, Džon Osof je pobedio Dejvida Perdjua, a Rafael Vornok je bio bolji od Keli Lefler.

Zato su republikanci početkom ove godine pokrenuli „dve inicijative kojima bi onemogućili jednu od glavnih specifičnosti izbornog procesa Džordžije, a to je veliki broj mogućnosti za koje se može glasati. Predlozi novih zakona bi trebalo da ograniče prevremeno glasanje kao i mogućnost glasanja van glasačkog mesta. Ove mogućnosti su uglavnom koristili glasači koji su podržali demokrate, posebno afroamerički glasači, izjavila je Stejsi Abrams, bivši lider manjine u Predstavničkom domu Džordžije. Guverner, republikanac Brajan Kemp, nije podržao zvanično nijednu od ovih inicijativa, ali republikanski političari u ovoj državi nemaju sumnje da će to učiniti kada se inicijative nađu na njegovom stolu spremne za potpis.“


Luka Totaj