Tema drugog dana letnje škole „Američki predsednički izbori i pop kultura“ bila je „Amerikanizacija i globalizacija“.
Predavanje pod nazivom „Muzika kao instrument globalnog uticaja SAD: od džeza do hip hopa “, održala je dr Radina Vučetić, profesorka istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ona je istakla da je američka kulturna diplomatija deo diplomatije koja se bavi uspostavljanjem, razvijanjem i unapređivanjem odnosa sa drugim državama kroz kulturu, umetnost i obrazovanje. Dodala je da je upravo na ovaj način Amerika dobila Hladni rat. „Amerika je shvatila koliko je važno podriti ideološkog neprijatelja oličenog u komunizmu, ali i približiti sopstveni način života drugim delovima sveta i predstaviti se kao zemlja prosperiteta i beskonačnih mogućnosti“, objasnila je Vučetić. Kroz umetnost i visoke i popularne kulture isticale su se sloboda i demokratičnost kao alternativa agresivnim režimima. Vučetić je naglasila da je najveći uticaj amerikanizacije ostvaren kroz muziku i film, koji su doneli nove ritmove, načine ponašanja i poglede na svet.
O internetu i novim medijima kao izazovu za američku medijsku dominaciju govorio je na drugom predavanju mr Zoran Ćirjaković, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije, dugogodišnji novinar i spoljnopolitički komentator. On je istakao da iako se u poslednje vreme dosta govori o opadanju američke moći, ona je u skoro svim ekonomskim i političkim sferama dominantan akter. Govoreći o američkom društvu i njihovim medijima, osvrnuo se i na rad novinara u Srbiji. „Američko društvo je antielitističko. Autori poštuju konzumente, ne pišu komplikovane tekstove, izbegavaju žargone. Oni proizvode jednostavan i jasan sadržaj“, kazao je Ćirjaković. Ukazao je na koje načine je američka dominacija podrivena i kao najvažniji od novomedijskih izazivača naveo militantne islamiste. Ćirjaković je predočio da društveni mediji nisu ujediniteljska sila nego osnažuju one koji su već snažni i moćni, te predstavljaju saveznike američke dominacije.
Drugi dan letnje škole završen je radionicom MA Branislava Nešovića, doktoranda na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti i programskog direktora Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative, na kojoj je prikazan i analiziran film “Game Change“. Nešović je sa učesnicima diskutovao o tome kako politička elita donosi odluke. Zatim su upoređivali izbore u Americi 2008. i 2016. Za kraj su sumirali šta je najbitnije u izbornim kampanjama, sam izgled kampanje ili stavovi koje kandidat iznosi.