Ruska Federacija je ponovo pod lupom istrage zbog novih pokušaja špijunaže nad SAD i Velikom Britanijom, jer su nadležne institucije došle do saznanja da je hakerska grupa poznata kao APT29 ili “Prijatni meda” za koju se smatra da je vrlo bliska vlastima u Kremlju, pokušala da dođe u posed istraživačkih podataka koji se odnose na razvoj vakcine protiv virusa korona, u pomenutim državama, prenosi magazin The Hill.

Prema navodima grupe za sajber bezbednost “Kraudstrajk” (CrowdStrike), pomenuta hakerska grupa predstavlja jednu od dve ruske ćelije koja ja učestvovala u hakovanju mreže Demokratskog nacionalnog komiteta u izbornoj godini i time uticala na izborni rezultat.

APT29 ima dugu istoriju hakerskih napada na vlade, diplomatska predstavništva, tink-tenkove, bolnice i energetske kompanije. Ponovni hakerski napadi osvežavaju pamćenje građana i administracije o hakovanju mejlova pomenutog demokratskog nacionalnog konventa i slabljenja položaja demokratskih predsedničkih kanidata, koji su tokom kampanje zauzimali veoma oštar stav prema ruskim intervencijama u Ukrajini i Siriji i bili veliki zagovornici jačanja ekonomskih i političkih sankcija.

Predsedavajući odborom za obaveštajne službe Predstvaničkog doma, Adam Šif (Adam Schiff) je hakerske napade opisao kao očajničke pokušaje ruskog predsednika da dođe u posed podataka koje bi kasnije mogao da proda na tržištu ne bi li oporavio posrnulu rusku ekonomiju.  Sa ekonomijom koja predstavlja deseti deo američke i istraživačkim i razvojnim kapacitetima koji su se “osušili” od vremena pada Sovjetskog Saveza, ne iznenađuje pokušaj Vladimira Putina da osigura svaku moguću prednost Rusije nad drugim drugim državama uključujući i SAD koje su u potrazi za vakcinom”, izjavio je Šif, prenosi magazin The Hill.

Međutim, određeni eksperti za pitanje bezbednosti izražavaju sumnju da je Rusija samostalna u ovim napadima. Virus korona predstavlja egzistencijalnu pretnju za svaku vladu, te su pored ruskih hakerskih grupa, u napade uključene kineske i iranske. Pretpostavka je da će napadima biti izloženi bolnice, lokalne samouprave, zdravstvene institucije, dakle najvažnije organizacije koje su ukjučene u borbu sa virusom korona.

Državni sekretar, Majk Pompeo (Mike Pompeo), je u intervjuu za magazine The Hill istakao da će biti ponovnih pokušaja da se utiče na tok izbora, ali da će administracija napade i pretnje dočekati spremna.

Kako nezvanično saznaje britanski magazin The Times iz neimenovanih izvora, predsednik Tramp želi sastanak sa predsednikom Putinom pre izbora. Sastanak bi mogao da se održi 15. septembra u Njujorku, na marginama sednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Ukoliko su navodi magazine The Times tačni, kao jedna od tema njihovog razgovora mogla bi se pronaći i pitanje učestalih hakerskih napada iz Rusije.


Lazar Subotić