„Ne mogu da dišem“, bile su jedne od poslednjih reči Džordža Flojda (46) dok je bio na zemlji prilikom lišavanja slobode od strane policijskih službenika u Mineapolisu u Minesoti, Sjedinjene Američke Države (SAD). Policijski službenik D. Č. koji je pet minuta držao koleno na Flojdovom vratu i kome se preminuli žalio da nema vazduha (i prolaznici su ga takođe upozoravali), uhapšen je juče zbog osnovane sumnje da je počinio teško ubistvo trećega stepena i/ili blaže ubistvo drugoga stepena, prenosi Si-En-En.

Sve je počelo 25. maja ujutru kada je policija želela da uhapsi tamnoputog čoveka koji je odgovarao opisu osobe osumnjičene za upotrebu lažnih dokumenata. Kada su mu policijski službenici naredili da napusti automobil „on se fizički opirao službenicima“. Savladavši ga, oni su primetili da je osumnjičenom pozlilo te su pozvali hitnu pomoć, navodi se u saopštenju Policije Minesote. U izveštaju takođe piše da je osumnjičeni bio „pod uticajem“ (verovatno se aludira na ilegalne droge), ali i da nije bio naoružan, prenosi Si-Bi-Es njuz.

Demonstrators across the country took to the streets overnight to protest the death of Minneapolis man George Floyd, who died in police custody earlier this week

Posted by Fox News on Субота, 30. мај 2020.

Obdukcija nije pronašla nagoveštaj da je Flojd umro od gušenja, piše Insajder, već da je smrt usledila usled kombinacije hapšenja, „njegovog zdravstvenog stanja i mogućih opojnih sredstava u njegovom organizmu“. Porodica preminulog planira drugu i, po njihovim rečima, nezavisnu obdukciju.

Flojdova smrt potresla je Ameriku. Reakcije nezadovoljstva koje su usledile na društvenim mrežama (podsetimo, Darnela Frejžer je uživo prenosila hapšenje na svom Fejsbuk nalogu) prelile su se i na ulice Minesote ali i ostalih država kao što su Ohajo, Kalifornija, Kolorado, Ilinoj itd.

Oprez! Ovaj video-zapis možda prikazuje uznemirujući sadržaj.

 

Demonstranti su uzvicima „Ne mogu da dišem“ i „Podigao sam ruke, nemoj da pucaš“ izražavali nezadovoljstvo tretmana policijskih službenika prema Afroamerikancima. Jedan deo demostranata se sukobio s policijom. U tim nasilnim sukobima zapaljena je policijska stanica u Mineapolisu, obijene su i opljačkane brojne radnje. Protesti u državi Minesoti traju pet dana i to u spojenom metro području od Sent Pola (glavnog grada Minesote) i Mineapolisa (najmnogoljudnijeg) — koje se naziva Tvin Sitis (Gradovi-blizanci) — u kojem je uvedeno vanredno stanje kao i „policijski čas, od 8 uveče u petak do 6 ujutru u nedelju… angažovane (su) trupe Nacionalne garde“, prenosi Bi-Bi-Si na srpskom.

Vanredno stanje uvedeno je i u Okrugu Fulton u Atlanti (Džordžija) u kojoj su paljeni policijski automobili, uništavane radnje kao i Kuća slavnih koledž fudbala, prenosi Dablju-Es-Bi TV Atlanta.

U nemirima širom zemlje do sada je poginulo četvoro ljudi. Sinoć je u Ouklandu (Kalifornija) poginuo jedan policajac, a u Detroitu (Mičigen) ubijen je devetnaestogodišnji demonstrant, prenosi Politika. Od početka protesta ubijene su još dve osobe, a uhapšeno ih je više od 50.

Vil Kapon, student Državnog univerziteta u Minesoti, Mankejto, za naš veb-sajt kaže da su protesti proizvod „kontinuiranog rasta napetosti između policije i Afroamerikanaca tokom prethodnih godina“. On dodaje da je „ovo ličilo na bure baruta koje je konačno eksplodiralo zbog čega se mogu videti masovni neredi“. Iako ne odobrava pljačke koje su neki demonstranti činili, Kapon ističe da razume revolt ljudi, jer oni to čine „posle godina i godina nemenjanja sistema“. „Neredi u Tvin Sitisu su jedni od najrazornijih koje je država (SAD) ikada videla još od nereda zbog Rodni Kinga (u Los Anđelesu 1992 god.), nadam se da će se nemiri ugasiti za nekoliko dana“, zaključio je on.

Stvari su utoliko gore jer ovo nije prvi put da beli policajci ubijaju Afroamerikance u ovoj saveznoj državi. Skoriji slučaj se desio pre četiri godine kada je ubijen Afroamerikanac Finaldo Kastile (32). Policijski službenik Dž. J. oslobođen je optužbi. Godine 2015. ubijen je i dvadesetčetvorogodišnji Džamar Klark, a osumnjičeni policajac nije odgovarao pred zakonom.

Sumnjiva ubistva Afroamerikanaca dešavala su se i u ostalim saveznim državama Amerike. Najsvežiji je od 13. marta ove godine kada je upucana Briona Tejlor, medicinska sestra iz Kentakija. Da stvar bude dodatno gora, istog dana kada je Flojd preminuo „Njujorčanin Kristijan Kuper bio je žrtva rasne diskriminacije“, navodi Politika. Njega je, navodi ovaj list, prolaznica u parku prijavila policiji tvrdeći da je joj Kuper preti, ali na osnovu njegovog snimka vidi se da je to neosnovana prijava.

Dylan Roof: shoots up a Black church, killing 9, calmly arrestedPatrick Crusius: kills 23 at a Walmart, predominantly…

Posted by Redfish on Уторак, 26. мај 2020.

Povodom smrti Džordža Flojda oglasili su se i potencijalni takmaci za američkog predsednika ove godine i obojica su stavila akcenat na Federalni istražni biro (Ef-Bi-Aj).

Kejli Makenani, potparol za medije Bele kuće, saopštila je preksinoć na brifingu za medije da će pravda biti zadovoljena i „da je predsednik SAD Donald Tramp dobio izveštaj ministra pravde (ujedno i vrhovnog tužioca) Vilijama Bara i Ef-Bi-Aja“, piše Politika. Tramp je juče na svojoj Fejsbuk stranici objavio: „Ne mogu da stojim po strani i gledam šta se događa u velikom američkom gradu, Mineapolisu. Totalno odsustvo liderstva.“ On je napisao da će poslati Nacionalnu gardu da obavi posao kako treba, ako Džejkob Frej, „radikalno levi gradonačelnik (Minesote)“, ne može da drži stvar pod kontrolom. Tramp ističe da „razbojnici“ uništavaju uspomenu na preminulog Flojda i da im to neće dozvoliti. „Upravo sam razgovarao s guvernerom (Minesote) Timom Volzom i rekao sam mu da je vojska uz njega, u potpunosti“, napisao je predsednik SAD i dodao: „gde počne pljačka, počinje i pucnjava“.

I can’t stand back & watch this happen to a great American City, Minneapolis. A total lack of leadership. Either the…

Posted by Donald J. Trump on Четвртак, 28. мај 2020.

Povodom ovih dešavanja oglasili su se i brojne poznate ličnosti. Lebron Džejms, košarkaš Los Anđeles lejkersa i centar Boston seltiksa Enes Kanter objavili su montiranu fotografiju na kojoj se vidi hapšenje Flojda, dok pored kleči Kolin Kapernik, bivši kvoterbek San Francisko fortinajnersa, s natpisom „Ovo je zašto“, aludiravši na klečanje prilikom intoniranja američke himne koje je pokrenuo upravo Kapernik zbog, po njegovom mišljenju, prevelike policijske brutalnosti prema Afroamerikancima u SAD. Kapernik je, prenosi Forbs, juče ponudio plaćanje advokata svim uhapšenim demostrantima u Mineapolisu.

Posted by Enes Kanter on Уторак, 26. мај 2020.

Oglasila se i senatorka iz ove savezne države Ejmi Klobučar. „Džordž Flojd bi trebalo da je živ danas“, navodi Klobučar na svom Tviter nalogu i dodaje da „pravda mora biti sprovedena, a službenici i policijska uprava moraju odgovarati“. Ona je pozvala na temeljnu istragu na svim nivoima.

Televizijska ekipa Si-En-Ena uhapšena je prilikom izveštavanja o protestima u Mineapolisu, jer nisu želeli da se pomere s mesta protesta, dok iz te kuće tvrde da im je rečeno da se mogu nalaziti na tom mestu, navodi Si-En-En.

Guverner Minesote Tim Volz „duboko se izvinio“ juče zbog pomenutog hapšenja. „On je hapšenje novinara opisao kao ‘neprihvatljivo’ i naveo da je ekipa Si-En-Ena imala pravo da bude na mestu događaja“, piše Tanjug, prenosi Politika.


Luka Totaj