Čini se da policija u velikom broju američkih gradova ima neizvesnu budućnost u ovom trenutku. Nakon ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda od strane policije, koje je pokrenulo talas protesta širom SAD, postaju sve glasniji pozivi da se smanji budžet za policiju ili da se ona ukine i zameni nekom novom službom koja bi obezbeđivala gradove. S druge strane, demokrate, naročito umerene kojima pripada i njihov predsednički kandidat Džozef Bajden, oprezni su sa podržavanjem takvih mera znajući da bi to moglo da im utiče na podršku u velikom delu biračkog tela. Umesto toga, u Kongresu je juče predstavljen predlog Zakona o pravdi u policijskom sistemu (Justice in Policing Act 2020).
Zahtevi da se smanji budžet za policiju postali su toliko glasni da je juče Gradsko veće u Mineapolisu apsolutnom većinom izglasao raspuštanje Policijske uprave .koja će biti zamenjena nekom novom službom javne bezbednosti, i to uprkos gradonačelniku koji je izrazio neslaganje. Pored njih, gradonačelnik Njujorka, Bil De Blazio, je obećao da će smanjiti budžet za najveću policijsku upravu u zemlji, dok je gradonačelnik Erik Garseti u Los Anđelesa predložio da se budžet za policiju smanji za oko 250 miliona dolara i redistribuira za poboljšanje stanja rasnih manjina. Garseti je zbog ovih predloga pretrpeo kritike i od učesnika protesta koji su smatrali da ih nije u dovoljnoj meri podržao, ali i od policijskih sindikata koji smatraju gradonačelnika “nestabilnim”.
Dok se gradonačelnici bore kako da izbalansiraju između zahteva protesta i policijskih sindikata, demokrate u Vašingtonu pozivaju na reformu policije. U ponedeljak je u Kongresu predstavljen predlog za policijsku reformu koji je usmeren ka smanjivanju policijske brutalnosti i ka većoj odgovornost policajaca koji su se koristili nasilnim metodama. Ovu inicijativu predvodi Kongresni crni kokus (The Congressional Black Caucus) demokrata u Pravosudnom odboru Predstavničkog doma i demokratski senatori Kamala Haris i Kori Buker. Za sad nijedan republikanac nije bio uključen u predstavljanje ovog predloga, a kako bi zakon prošao kroz Senat, biće potrebna i njihova podrška.
Predsednički kandidat demokrata Bajden se takođe oglasio po ovom pitanju. Iz njegove kampanje je poručeno da on ne podržava smanjenje budžeta za policiju, ali da čuje i deli frustracije onih koji su za promenu, kao i da smatra da je hitna reforma neophodna. Ipak, rečeno je da Bajden smatra da smanjenje budžeta za policiju nije dobro rešenje jer bi trebalo unaprediti funkcionisanje organa za sprovođenje zakona i da u ovu svrhu treba uložiti i više sredstava. Ovim je, naravno, Bajden pokušao da izbalansira između učesnika protesta i svojih umerenih glasača jer bi, u slučaju da podrži smanjenje budžeta za policiju, sigurno dobio veliki broj kritika i napada od strane republikanaca i Donalda Trampa, koji se sa Bajdenom bore za neopredeljeni deo biračkog tela.
Nikola Milinković