National Harbor u Merilendu je postao mesto ovogodišnjeg okupljanja republikanskih pristalica u okviru Konzervativne političko-akcione konferencije koja se održava (sa nekoliko izuzetaka) svake godine od 1974. pod patronatom američke konzervativne unije. Okupljanje će trajati od 26. do 29. februara pred punom dvoranom, pošto su sve karte za ovaj događaj odavno rasprodate. Ovogodišnje okupljanje donosi presedan – Konferencija je podržala jednog kandidata jednoglasno – Donalda Trampa.

Poruka okupljanja je jasna: Amerika protiv socijalizma. Očigledno je da su republikanci najviše ustremljeni na Bernija Sandersa. Razloga je više za ovakav stav – Sanders predstavlja prototip svega što republikanci ne vole, a takođe ima i najveće šanse za pobedu u okviru Demokratske partije. Ipak, Sanders nije bio jedina meta kritika. „Tim socijalizam“, kako su demokrate predstavljene, ima još članova koje treba kritikovati – zastupnike progresivnih ideja, „deep state“ i velike medije. Ovom timu sa mnogo vođa se može suprostaviti samo jedan tim sa samo jednim vođom – „Tim Amerika“ sa Donaldom Trampom na čelu.

Naracija „mi protiv njih“ i blaćenje demokrata produbljeno je sledećim parolama: „Ne napadaj socijalizam – brani kapitalizam“; „Bori se protiv carstva socijalizma“; „Socijalizam – razbijač ekonomije i razarač društva“; „Otkrij i pobedi socijalističku zaveru da se kidnapuje Amerika“. Koliko se daleko otišlo govori i činjenica da je tokom okupljanja u pozadini emitovan video snimak Epic Rap Battles of History između Karla Marksa i Ludviga fon Mizesa, liberalnog ekonomskog teoretičara. Ovakvim porukama se želela postići, više emocionalna nego racionalna, privrženost Trampu, ali i stigmatizovanje svih demokrata kao socijalista. Nisu izostali ni pogrdni nazivi kao što je „Ludi Berni“, što je tipičan naziv sadašnjeg predsednika za svog potencijalnog protivkandidata.

Ovaj skup nije imao za cilj samo da bude sredstvo za iskaljivanje besa na demokrate i Bernija Sandersa, već je imao i karakter treninga. Naime, lideri Trampove kampanje su obučavali prisutne u tome kako da usmere svoj aktivizam, pre svega na ubeđivanje neodlučnih i apsitenata da izađu i podrže republikance, ali i na to kako da odgovore na pitanje prava na nošenje oružja, imigracija, abortusa i kulturnih različitosti. Kako bi motivisali prisutne da posećuju ovakve kurseve, nuđene su i karte za Trampov govor u subotu koje bi omogućili dobitnicima karata da izbegnu gužve u redovima.

Govore su održali potpredsednik Majk Pens, sekretar za transport Elejn Čao, Ken Kučineli ispred Agencije za naturalizaciju i imigraciju kao i predsednikova ćerka i savetnica, Ivanka Tramp. U svom obraćanju, Pens se osvrnuo na dostignuća sadašnje administracije u ekonomiji, izboru sudija i izgradnji zida na granici sa Meksikom. Svoje izlaganje nije završio u pozitivnom tonu upozoravajući prisutne da Americi preti velika opasnost od demokrata koji dele Sandersove stavove i da se ona može otkloniti pobedom Trampa.

Zaoštrena i agresivna retorika, odbijanje prihvatanja bilo kakvih razlika između demokratskih kandidata i etiketiranje svih demokrata kao socijalista, vređanje protivničkih kandidata, unošenje ratničke atmosfere i gledanje u Trampa kao jedinog spasioca Amerike nesumnjivo će doprineti polarizaciji američkog društva. Preostaje da se vidi kakvi će efekti ovakve strategije biti na izborne rezultate u novembru.


Aleksandar Bogićević